Де і чому?

Ви не повірите, але археологи твердять, що вже 10 – 12 тисяч років тому на берегах озера Світязь відпочивали перші туристи.  Сліди їхнього перебування мало чим відрізняються від сучасних – купи всякого сміття (сліди вогнищ, черепки розбитого посуду, загублені прикраси, залишки трапез у вигляді кісток тощо). З тих пір  земля поблизу озера завжди цінувалася.  Всі ми знаємо , що хто колись жив, той і тепер живе, тому ще князь Київський Володимир Великий  в свій час  прибрав до рук і саме озеро і всі прилеглі землі, а в 988р. передав все це  свому сину... Всеволоду.

images/8.jpg

З тих пір аж до середини 19-го століття  сімейка тримала у власності цю місцину.  Що сталося потім, коли в домі не стало господаря,  уявити не важко. Купування , дарування, відбирання, передавання і т. д. Останнім приватним власником озера у 1920 - 1930 роках був поляк Поплавський. Жителям навколишніх сіл він заборонив не лише рибалити в озері, а й поблизу Світязя навіть пасти худобу.
 Ще за деякий час все стало народне і на наше  щастя цей власник  за всі минулі роки не придумав будувати в цьому регіоні ніяких значних промислових підприємств чи технологічних обєктів. Всім ТУТ і так було добре, а тим  кому ТАМ добре не було ніколи, бо завжди мало, сюди навіть їхні дуже довгі руки дійти не встигли.  Тому ця територія – справжній екологічний рай України.
А тепер найприємніше: «З метою збереження озерного комплексу, унікальної природи, охорони рідкісних видів рослин і тварин і в подальшому використовувати їх для відновлення здоров'я  та відпочинку людей, Постановою Ради Міністрів УРСР № 533 від 28 грудня 1983 року та наказом Мінлісгоспу УРСР № 64 від 16 березня 1984 року був створений Шацький національний природний парк.». І навіть більше, бо нині територія Шацького національного природного парку розширена до 48997 гектарів. Протяжність парку з півночі на південь - 18 кілометрів, з заходу на схід - 29 кілометрів. Адміністративним центром Національного природного парку є містечко Шацьк, в якому проживає 6,3 тисячі чоловік. Перші письмові згадки про Шацьк - одне з найдавніших поселень Полісся - відносяться до 1409 - 1410 років. В 1595 році Шацьк фігурує у документах вже як містечко. З 1768 року Шацьк і його околиці стають власністю родини магната, великого коронного гетьмана Речі Посполитої Франциска Ксаверія Браницького (1731 - 1817). На кошти його родини у 1846 році в селі Світязь споруджений Петро-Павлівський храм. Ще один храм будується у самому Шацьку. Ці будівлі витримали всі викрутаси долі і нині слугують для задоволення духовних потреб волинян і наших добрих гостей.

Територія парку знаходиться на заході одного з найбільших болотно-озерно-лісових комплексів у Європі - регіону Полісся, яке поширене на півночі України, півдні Білорусі та, частково у Польщі та Російській Федерації.

Визначальною особливістю цієї території є зосередження на ній великої кількості озер, різних за своїми характеристиками та походженням, що утворюють одну з найбільших озерних систем Європи.

За Українським геоботанічним районуванням його територія належить до Ратнівсько-Любешівського (Верхньоприп'ятьського) району  на вододілі рік Західний Буг та Прип'ять.

Поверхня Шацького природного парку плоска, рівнинна, з незначним ухилом на північ і абсолютними висотами в межах 160-180 м над рівнем моря.

Територія парку відзначається мозаїчністю та різноманітністю: ліси займають 27472,8 га (56,1 % території парку), болота - 1344,3 га (2,7%), водойми (озера, ставки, канали) - 6932,5 га (14,1%). Решта площі зайнята під сільськогосподарськими угіддями, населеними пунктами , дорогами тощо.

Примітка:  1. Населений пункт – це село або містечко (якось моторошно жити в пункті);

                    2. Дорога – в переважній більшості випадків горда назва напрямку.

Рослинний і тваринний світ Шацького національного природного парку є справжнім генетичним банком, в якому для майбутніх поколінь  оберігаються від бурхливої людської діяльності місцеві види тварин і рослин. Зауважимо, що деякі з них занесені до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи і природних ресурсів, Європейського червоного списку та Червоної книги України.

Примітка: для тих хто не чув про червону книгу дивитися науково-популярний фільм «Володар кілець».

У глухих і не дуже закутках вікових і не дуже лісів мешкає(ло) багато представників тваринного світу:
з ссавців - лосі, олені, вовки, дикі кабани, косулі, лисиці, зайці, ондатри, білки, єнотовидні собаки,  тхори, ласки, куниці;
з птахів гніздяться – качки(їх тут просто повно), мартини, лебеді, кулики, чаплі, глухарі, тетеруки. У тому числі й такі рідкісні, як скопа, беркут, змієїд, орлан-білохвіст, чорний лелека, гоголь, кроншнепи - великий і середній.

Із плазунів у значній кількості зустрічаються ящірки, вуж звичайний, черепаха болотяна, рідко можна побачити гадюку, мідянку та веретінницю ламку. Із земноводних -  тритон звичайний, ропухи, жаби.

Флора Шацького національного парку налічує 825 видів  рослин. Понад 20 видів рослин записано до Червоної книги України і охороняються. Увагу привертають (це про вчених) такі рідкісні рослини - журавлина дрібноплідна, зозулені черевички справжні, любка дволиста, пальчатокорінники - м'ясочервоний , плямистий та травневий, комахоїдні росички - англійська та середня, шейхсцерія болотна та інші. А нашу з вами увагу привертають нескінчені чорничники та величезні ожинники.

В озерах водиться 31 вид риб: вугор, окунь, щука, лин, лящ, плітка, карась, короп, сом, в'юн, а також акліматизовані види - канадський сом, форелеокунь, чудський сиг, судак, сазан амурський. В окремих озерах водяться раки. І все це разом в достатній кількості і відмінній якості водиться на місцевому базарі.

А тепер ви будете ще більше здивовані. Біля селища Шацьк знаходиться не один лише Світязь, а багато озер - біля 30, загальна площа яких складає 70 квадратних кілометрів. Територію, на якій розташовані озера, називають Шацьким приозер'ям.

На території Шацького національного природного парка розташовано 21 живописне озеро. За розмірами більшість озер невеликі, лише 5 з них мають площу водного дзеркала, яка перевищує 200 га, а озеро Світязь є найбільшим і найглибшим озером природного походження в Україні.

Відносно походження Шацьких озер науковці, зрозуміло, не мають однакової думки. Тому і нам нема чого заморочуватися. Головне, що все це є і краса неймовірна. Мало того, воно дуже корисне для здоров’я. Повітря, напоєне запахом хвої, вода, насичена сріблом та гліцерином і придатна для пиття, атмосфера глибокого спокою та розслаблення. Тут ніхто нікуди не поспішає. В результаті - незабутнє відчуття єднання з рідною природою.

 Довжина близько 9,3 км, ширина 4,8 км, площа 27,5 квадратних км, середня глибина 7 м., максимальна - 58,4 м., об'єм води 190,7 млн. куб. м. Довжина берегової лінії 30,2 км. Улоговина видовжена, неправильної форми. Береги низькі, пісчані (ширина пляжів від 5 до 50-60 метрів), подекуди трапляються галька і валуни, окремі ділянки заболочені. Є затоки (найбільші - Бужня та Лука); серед озера острів площею понад 7 гектарів. Живиться атмосферними,  ґрунтовими та підземними водами, а також за рахунок водообміну з озерами. Влітку вода добре прогрівається, особливо в прибережній мілині, а на глибині 15-17 метрів стала температура + 9 градусів. Взимку озеро замерзає і перетворюється на величезний безкоштовний каток. Прозорість води 3-5,4 м, середня мінералізація 0,18 г\\л, придатна для пиття.  З водяної рослинності поширені очерет звичайний, рогіз широколистий, осока пухнаста, жовтець язиколистний, рдесник плаваючий, куга озерна, глечики жовті, латаття біле, елодея канадська та інші.

Другим за величиною є озеро Пулемецьке (1568 га), далі ідуть озеро Луки (673,2 га), Люцимер (430,0 га, Острів'янське (255,0 га), Пісочне (187,0 га). Вода в озерах прісна і належить до типу гідрокарбонатно-кальцієвих, насичена розчиненим киснем, має нейтральну та слабколужну реакцію, чиста і також придатна для пиття.

Сподіваємося, що тепер ви зрозуміли, чому саме ТУТ, біля берегів чарівного Світязя, МИ для себе і ДЛЯ ВАС ОБЛАШТУВАЛИ наш «ЗЕЛЕНИЙ РАЙ» .